fbpx

+90 543 813 9313

Hergün 08.00 - 23.00

Top
Gürses Turizm / Tekne Kiralama Rehberi  / Özel Tekne Nasıl Kiralanır?

Özel Tekne Nasıl Kiralanır?

Teknede, denizin ortasında sevdikleriyle huzurlu bir tatil yapmak birçok insanın en büyük hayallerindendir. Bu hayali gerçekleştirmenin en kolay yolu ise tekne kiralamaktan geçer. Tekne kiralamak araç veya ev kiralamaktan çok farklı olmamakla beraber, elbette bazı farklılıklar mevcuttur.

Öncelikle ihtiyaçlarınıza göre ne büyüklükte bir tekne ve mürettebata ihtiyacınız olacağını bilmeniz gerekmektedir. Kiralayacağınız yatın kalacak kişi, aile sayısına göre kamara sayısına sahip olması gerekmektedir.

Yat Kiraları Neye Göre Belirlenir?

Yat kiraları, birkaç etmenle beraber, büyük ölçüde yatın kiralandığı süreye göre belirlenir. Süre içerisinde sizin için, sizinle beraber belirlediğimiz ve programını yaptığımız başlangıç ve bitiş limanları ile ziyaret edilecek diğer limanlar da ücreti etkilemektedir. Diğer etmenler;

  • Yatın yakıt türü,
  • Yatın yanaşacağı liman sayıları,
  • Yatın boyutu ve lüks (lüks – süperlüks – delüks – ultralüks) sınıfıdır.

Ülkemizde yat kiralama işlemlerinde Doğu Akdeniz’de standart olarak uygulanan TYBA (Terms, Exclusive Yacht Management – Yat İdaresi Özel Şartları) koşulları uygulanmaktadır. Buna göre yat kiralayan işletme, yatı ve bütün aksamlarını çalışır durumda, kiralayanın tüm ihtiyaçlarını karşılayabilecek halde, mürettebatın ücretleri, yiyecekleri ve giyimleri dahil, denizde yaşanabilecek tehlikelere karşı sigortalı olarak teslim etmek zorundadır. Bunun dışındaki bütün giderler, kiracının tüketeceği gıda, içecek, iletişim ve haberleşme gibi kiracının sorumluluğundadır.

Masraflar ve Ödemeler

Mürettebat ücretleri yat kirasına dahil olmasına rağmen aşçı ve kaptan ücretleri değildir. Yemekleri kendiniz yapmayı tercih ederseniz eğer, yatın kuzinesini kullanabilirsiniz. Bazı durumlarda amatör gemicilik belgesi olanların yatları kullanmasına izin verilmesine rağmen bunun teyidi için müşteri temsilcilerimizden bilgi alabilirsiniz.

Toplam kiralama ücretinin yarısı kiralama sözleşmesi imzalanırken tahsil edilir. Ücretin kalanı ve APA denilen kumanya ve yakıt için ödenecek ücret, yata çıkıştan önce ödenir. APA ücreti toplam ücretin %25 ile %30’u arasında değişebilmektedir. Tatil sırasında oluşabilecek ekstra masraflar bu paradan kaptan tarafından ödenir. Yolculuk sonunda ödene APA ücretinden geriye bakiye kalmışsa bu bakiye yatı kiralayana iade edilir. Eğer harcamalar APA limitini aşmış ise, tahsil edilir. Bu işlemlerin karaya çıkmadan bitirilmesi gerekmektedir.

No Comments

Leave a Reply:

Hemen Ara!