fbpx

+90 543 813 9313

Hergün 08.00 - 23.00

Top
Gürses Turizm / Tekne Kiralama Rehberi  / Tekne Satın Alırken Nelere Dikkat Etmeli?

Tekne Satın Alırken Nelere Dikkat Etmeli?

Birçok insanın hayalidir kendine ait bir tekneye sahip olup, denizin maviliğinde dilediğince kaybolmak, canı nereye isterse kendini oraya atmak. Ancak bu hayali gerçekleştirirken önemli adımları atlayan birçok deniz sever, bu kararlarından pişman olmakta, çok heveslenerek aldıkları teknelerini satışa çıkarmaktadır. Bir kere teknelerden ağzı yananların tekrar bu alana yönelmesi bazen maalesef mümkün olmamaktadır. Bundan dolayı özellikle ilk teknesine sahip olacaklar için ihtiyaçların belirlenmesi ve alınacak teknenin buna göre seçilmesi çok önemlidir. 

Tekne Seçimi Yaparken Nelere Dikkat Etmemiz Gerekmektedir?

Tekne seçimi yaparken dikkat edilmesi gerekenler;

  • Bütçe,
  • Kullanım alanı,
  • Taşınabilirlik,
  • Marina masrafları,
  • Tamir bakım masrafları,
  • Sigorta masrafları,
  • Teknenin yıl içerisinde ne kadar kullanılacağı önemlidir.

Tekne Sahibi Olunduktan Sonra Karşılaşılabilecek Masraflar

9 metre uzun olan teknelerin sudan çıkartılmaları ve araçlarla nakledilmeleri veya karada muhafaza edilmeleri birçok durumda mümkün olmamaktadır. Bu yüzden bu tekneler yıl boyunca marinalara bağlı kalmak durumundadırlar. Marinaların yıllık ücretleri de oldukça yüksek tutarlara çıkabilmektedir. Marinalar teknelerin kapladıkları alana göre (m2) ücretlendirme politikaları izlemektedir.

Örnek olarak 8 metrelik bir teknenin yıllık bağlama fiyatı, diğer ücretler ve hizmetler hariç, 20.000tl’ye yakın tutmaktadır. Ayrıca, marinalar barındırdıkları bütün teknelerin sigortalı olmasını da şart koşmaktadır. Sigorta kısmında da tarifeler hem kapsamları hem de teknenizin değeriyle beraber belirlendiğinden dolayı, şirketler arasında büyük uçurumlar olabilmektedir. Tüm bunların yanında teknenin dahil olacağı vergi ve harç ödemeleri de dikkatle takip edilmelidir.

Teknelerin yapımında kullanılan ahşap ve metaller özel olarak üretildiklerinden dolayı, teknelerin tamirleri ve yedek parçaları da masraflı olmaktadır. Özel paslanmaz malzemelerden üretilen metal aksamlar deniz suyunun yol açacağı paslanmalara karşı dayanıklı, normal paslanmaz malzemelerden farklı alaşımlardan üretilirler. Özellikle ahşap ve fiber gövdelerde yapılacak tamirat işlemleri için de bu konularda tecrübeli kişilerin hizmetlerinden faydalanılması, teknenin gövde esnekliğinin bozulmadan tamir edilebilmesi açısından önemlidir.

Yukarıdaki saydıklarımız hem sıfır hem de ikinci el tekneler için gözden çıkartılması gereken masraflardır. Daha uygun bir fiyatla ikinci el bir tekne almaya karar verirseniz, teknenin dikkatli kullanılmış, ağır kaza geçirmemiş ve çok eski olmamasına dikkat etmeniz gerekmektedir. Özellikle 10 yaş ve üzerinde fiber teknelerde kendini göstermeye başlayan Osmos denilen problem, tamiri çok masraflı ve zahmetli bir sorundur. Teknenin arma, motor ve şanzıman donanımları da alınmadan önce ciddi bir biçimde incelenmeli, gövdesi de tekne karaya çıkartılarak mutlaka uzmanlar tarafından detaylıca tetkik edilmelidir.

No Comments

Leave a Reply:

Hemen Ara!